česky | english
cz | en

in partnership with

Let’s Goal, Girls!, tedy v překladu „pojďme na to, holky!“, je hravý název nového programu, který bude ve spolupráci se současnou nejsledovanější televizní platformou Netflix realizovat Televizní institut v Brně.

Dvanáct oceňovaných českých a slovenských producentek a režisérek bude po dobu dvanácti týdnů přednášet na českých a slovenských středních školách, aby motivovaly zejména mladé dívky ke studiu oborů, v nichž dnes převažují zejména muži. Z dat Státního fondu kinematografie vyplývá, že ženy žádají o podporu projektů méně, ale jejich úspěšnost je často vyšší než v případě mužských žadatelů.

„Když nás společnost Netflix oslovila s nápadem realizovat program, ve kterém bychom inspirovaly mladé dívky, aby si samy sebe představily v roli režisérek, producentek či showrunnerek, tedy realizátorek vlastních námětů, byla jsem nadšená. Překonání psychologické bariéry vnímám jako první velice důležitý krok k realizaci vlastních snů a nápadů,“ říká Kamila Zlatušková, zakladatelka a ředitelka Televizního institutu, nové vzdělávací platformy přímo navázané na televizní festival Serial Killer, který spolupracuje se všemi důležitými českými i slovenskými vysílateli.

“Jsme rádi, že můžeme ve spolupráci s Televizním institutem inspirovat další generaci mladých žen v českém a slovenském televizním a filmovém průmyslu. Zastoupení za kamerou má přímou souvislost se zastoupením na obrazovce, proto je důležité, abychom investovali do partnerství s cílem identifikovat, posílit a podpořit nové rozmanité hlasy,” dodává Anna Nagler, šéfka původní tvorby střední a východní Evropy společnosti Netflix.

Iniciativa je podpořena z globálního fondu Creative Equity, který Netflix spustil začátkem loňského roku. Společnost se tímto snaží budovat nové příležitosti pro nedostatečně zastoupené komunity v zábavním průmyslu.

Součástí projektu bude na jaře 2023 ve spolupráci Televizního institutu a Netflixu take spotová kampaň pro sociální sítě a vybrané partnery.

 

Téma a struktura workshopů

  • První část (50 minut) začne společným úvodem a osobními 10minutovými prezentacemi každé přednášející. Příběh o překážkách a osobních bojích, které musely tvůrkyně na své cestě překonat.
  • V druhé části (60 minut) dívky vytvoří samostatné skupiny s lektorkami dle vlastního výběru na základě předchozích prezentací. Účastnice mohou sdílet své motivace a obavy pojící se k jejich vysněnému vzdělání a práci.
  • Třetí část (50 minut) přinese debatu s divačkami o situaci na světovém i lokálním trhu, o chybějících tématech a jejich vlastních námětech a nápadech.

Přednášející

Kateřina Černá

Producentka mnoha úspěšných a oceňovaných českých hraných, animovaných i dokumentárních filmů. Držitelka “Evropského oskara” za dokumentární film “RENÉ” a Českého lva za film “KING SKATE”. V posledním roce například nominovaná na Zlatý glóbus za animovaný film “MOJE SLUNCE MAD”.

 

Iveta Grófová

Slovenská filmová režisérka, jejíž celovečerní debut Až do města Aš (2012) měl světovou premiéru na MFF Karlovy Vary jako zahajovací film a získal národní nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Její druhý hraný film Piata loď získal oceněni Křišťálový medvěd na MFF Berlinale za nejlepší dílo sekce Generation Kplus.

 

Erika Hníková

Česká dokumentaristka, několikrát nominovaná na Českého lva. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2004 svým výrazným absolventským filmem Ženy pro měny. Její celovečerní distribuční film NESVATBOV měl světovou premiéru na festivalu BERLINALE 2011 v sekci FORUM, kde obdržel cenu za nejlepší film. Poslední dokumentární film KAŽDÁ MINUTA ŽIVOTA získal v roce 2021 zvláštní cenu poroty v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

 

Alena Müllerová

Kreativní producentka ČT v oblasti dokumentární i hrané tvorby, spisovatelka a několikanásobná držitelka prestižních českých i mezinárodních ocenění. V roce 2021 vyrobila pro Českou televizi první dramatický webový seriál s názvem TBH s tématem LGBT, který boduje na českých i zahraničních festivalech. Získal např. cenu jako nejlepší webový seriál ze střední a východní Evropy na festivalu Serial Killer, hlavní cenu za televizní seriál na Finále Plzeň a hlavní cenu na festivalu Marseille Web Fest.

 

Tereza Nvotová

Slovenská režisérka a scenáristka hraných a dokumentárních snímků. Její druhý celovečerní film Světlonoc získal Zlatého Leoparda na filmovém festivalu v Locarnu, cenu Silver Meliés na festivalu v Sitges a teď cestuje po mezinárodních festivalech po světě. Její filmový debut Špína získal Českého lva za střih, Cenu české filmové kritiky za nejlepší film a Tereza cenu Objev roku. Špína byla oceněná na více než 20 festivalech po celém světě. Tereza ve spolupráci s HBO natočila dva celovečerní dokumenty.

 

Kateřina Ondřejková

Kreativní producentka ČT a držitelka několika Českých lvů za minisérie Herec, Spravedlnost a komediální seriál Dabing Street. Její projekty získaly i další ocenění jako Golden Iceman, Prix CIRCOM Regional Award a byly uvedeny na MFF Cannes v sekci L’ACID, MFF Karlovy Vary, Art Film Fest a mnoha dalších. Jejím posledními koprodukčním počinem jsou filmy Il Boemo a Grand Prix. Kromě hrané tvorby se věnuje i dokumentu a cross žánrům. Je členou České filmové a televizní akademie a vede dílnu na FAMU.

Adéla Komrzý

Česká dokumentární režisérka, v roce 2018 byla členkou Berlinale Talents. Její filmy byly uvedeny na MFDF Jihlava a dalších festivalech. Snímek Jednotka intenzivního života (2021) měl premiéru na MFF Karlovy Vary a získal zvláštní uznání. V témže roce získal cenu za nejlepší dokumentární film na Českém lvu a Cenu české filmové kritiky. Její nejnovější film Zkouška umění (2022) získal na MFF Karlovy Vary cenu FIPRESCI v Soutěži Proxima.

 

Michaela Pavlátová

Přední česká animátorka a režisérka. Její krátký film Řeči, řeči, řeči byl nominován na Oscara. Krátký film Repete získal Zlatého medvěda na festivalu Berlinale. Její režijní debut, celovečerní film Nevěrné hry, získal cenu Emerging Filmmaker Award na filmovém festivalu v San Sebastianu. Její druhý film Děti noci získal v roce 2008 herecké ceny v soutěžní sekci MFF Karlovy Vary a za film Moje slunce Mad byla nominovaná na Zlatý globus.

 

Tereza Polachová

Kreativní producentka/Vedoucí vývoje a výroby v HBO Europe, Česká a Slovenská republika. Za vývojem a výrobou původní hrané a dokumentární tvorby v HBO Europe stála v letech 2010—2022. Držitelka Českých lvů za projekty Hořící keř, Pustina, Dálava. Tyto a další televizní série a dokumenty, které produkovala, získaly i další ocenění jak doma tak ve světě (Golden Nymph etc.) a byly uvedeny na mezinárodních festivalech v Rotterdamu, Berlíně, Torontu, New Yorku, Telluride, Římě, Karlových Varech aj.

 

Apolena Rychlíková

Česká režisérka dokumentárních filmů, aktivistka a novinářka, v současnosti redaktorka publicistického serveru A2larm. Ve své práci se zabývá problematikou genderové rovnosti, dostupnosti bydlení, exekucí a dalšími tématy sociální spravedlnosti. V roce 2017 získal její film Hranice práce cenu za nejlepší dokumentární film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. V červnu 2021 obdržela v rámci Novinářské ceny 2020 ocenění Novinářská křepelka.

 

Zuzana Liová

Slovenská scenáristka a režisérka. V roce 2007 získala na prestižním festivale v Cannes scenáristickou cenu Krzystofa Kieslowského TVP Award a její celovečerní debut pro kina, film Dom, byl ve světové premiéře uvedený v sekci FÓRUM na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale v roce 2011. Z festivalu v Palm Springs si o rok později odnesla hlavní cenu v kategorii New voices/New visions.

 

Helena Třeštíková

Česká režisérka a univerzitní profesorka. Od roku 1974 vyprodukovala více než padesát dokumentárních filmů, převážně s tematikou mezilidských vztahů a různých společenských problémů. Její časosběrné projekty získaly řadu ocenění v čele s Evropskou filmovou cenou za film René v roce 2008, Českým lvem za film Katka a několika dalšími cenami z předních světových festivalů.

 

Kamila Zlatušková (moderátorka)

Česká producentka, režisérka a scenáristka, a zároveň zakladatelka a ředitelka Festivalu Serial Killer a Televizního institutu se sídlem v Brně.

Mediální partner